Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stejně jsou všichni politici lháři a zloději, jen já jsem slušný člověk!

11. 08. 2017 17:03:42
Kdo z nás již někdy nezaslechl větu, že jsou stejně všichni politici zloději a je úplně jedno, kdo co říká. Oni jsou tam nahoře všichni stejně nějak spiknutí, dělají akorát na sebe a my slušní a pracovití občané jsme jim ukradení.

Lidský mozek je úžasným produktem přírody. Analyzuje i zobecňuje dění kolem nás. Skládá je do fochů, aby složité mohlo být jednoduše stravitelné a interpretovatelné. Napadlo však někdy už někoho, že mozek sám je veličinou o sobě, která si může dělat názory na různé věci nehledě na nás? Že ten náš otrok, který jen dělá práci, jenž od něj chceme, vlastně je i pánem?

Vím, že to vypadá, že jsem se minul titulkem článku a zabíhám do přílišných obecností až skoro k hranicím filosofie, ale není tomu tak. Jak jsme řekli, mozek si pro zjednodušení třídí informace, je to vlastně takový skladník, kterému vždy něco přivezou a on to dá tam, kam to podle něj patří. Jen málo z nás ovšem může s čistým svědomím prohlásit, že vždy důsledně kontroluje, jestli se náhodou tyhle operace nedějí vlastně bez našeho vědomého já. Dokonce si troufám tvrdit, že je nikdo nemá úplně stoprocentně ve své moci.

Určitě jste již někdy zaslechli argument, že život není černobílý a má mnoho barev. Proto není každý Žid finanční ředitel a každý Rom na úřadu práce. To je naše vědomé vysvětlení toho, že všichni nejsou stejní, že je takřka vždy nesmysl soudit podle pár případů větší sortu lidí. Zná ovšem toto i mozek? Ví, že chceme řadit lidi primárně podle toho, že to jsou lidé? Že je každý jiný a každý má mít individuální foch? Neví.

Troufám si říct, i kdyby to měla být jen naivní domněnka, že lidský mozek primárně hledá ve věcech spojitost. Že věc A souvisí s věcí B, že vše je propojeno a všechno lze vyhodnotit podle stejného klíče. Pak sám automaticky dává do souvislosti i to, co bychom chtěli mít odděleno. Nemusíme to ani postřehnout, ale mozek si zapíše, že jsme u těchto pěti lidí v minulosti říkali, že s jejich názory nesouhlasíme. Poté si uvědomí, že všichni mají nějakou tu spojitost. V našem případě - jsou to politici. Výsledek analýzy je ten, že se všemi politiky nesouhlasíme.

Autoři takovéhoto názoru se po jeho přednesení cítí na výši, mnohdy ho používají jako prostředek k bagatelizaci politické diskuze třeba s přáteli. Jenže vlastně nepřednáší výsledek své práce a nějakou hlubokou myšlenku, ale produkt svého vlastního mozku, který za cílem zjednodušit pro sebe ten náročný svět kolem nás, udělal jen mechanickou práci. Skladníkovi se určitě snadno skladují potraviny, tamhle patří chleba a tamhle zase těstoviny. Jenže přece nemůže fungovat to, že budeme mít fochy na různé druhy lidí. Už jsme řekli, že lidé jsou různí, není blondýna jako blondýna, není muslim jako muslim, není politik jako politik a tak dále.

Proto nastupuje naše vědomé já, které tomu mozku jasně řekne, že tohle už skládat nemusí. Často nad tím však člověk nedohlíží a mozek bez vědomí, že by dělal něco špatného začne dělit svět na dobro a zlo, na politiky zloděje, zmanipulovaná média, prolhané předvolební průzkumy a tak podobně. Někoho ani nezajímá, kde ta pravda je, prostě mám tenhle názor a vidím to, že ti politici akorát slibují, tak je to tak. Ve tváři pak tito lidé mají i ten spokojený výraz, že tím vlastně šetří spoustu času, mají, jak se říká lidově, vymalováno. Mají teď čas řešit daleko důležitější věci. Nevím tedy jaké, ale určitě se jedná o něco mnohem podstatnějšího, třeba jestli máslo podražilo, nebo jestli není čas změnit si profilovou fotku na Facebooku.

Suma sumárum - žijeme ve státě, kde značná část obyvatelstva razí teorii o spiklenecké skupině obyvatel, kteří si říkají politici, jenž jim v tom sami aktivně pomáhají tím, jak se podle té role často poslušně chovají. Žijeme ve státe, kde vítězí v politice lidé, kteří křičí, že nejsou politici. Kde nezáleží na tom, jestli jste dobrý, nebo špatný, ale jak vás prodají PR agentury. Kde se dobré skutky nedělají vůbec, nebo před velkým publikem. A kde není na žebříčku nejvýš poctivost, ale vychytralost.

Ne, nedělám to samé, co lidé, kteří hovoří o všech politicích jako o zlodějích. Finálový výsledek totiž může být stejný, ale záleží na posloupnosti onoho procesu. Na tom jestli jsem já sám zrevidoval všechny skutečnosti, nebo se jen odvolávám na entitu, která má vycházet ze mě, nikoliv já z ní.

Autor: Radek Peka | pátek 11.8.2017 17:03 | karma článku: 10.99 | přečteno: 474x

Další články blogera

Radek Peka

3 důvody, proč Češi na rozdíl od zbytku Evropy nemají rádi EU

Říct v Česku v předvolební debatě, že má EU budoucnost, to chce odvahu. Říct v Polsku v předvolební debatě, že EU budoucnost nemá, to chce odvahu. Čím to?

27.9.2017 v 19:27 | Karma článku: 41.71 | Přečteno: 14769 | Diskuse

Radek Peka

Cigaretový precedent. Proč nejde v omezení kouření pouze o kuřáky?

Nový protikuřácký zákon by měl dopadnout především na kuřáky, mezi které patřím, přesto se však ozývají i někteří nekuřáci, jenž v něm vidí nebezpečný společenský precedent. Zkrátka jedni na úkor druhých.

29.5.2017 v 12:51 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 5043 | Diskuse

Radek Peka

Co vede Václava Klause mladšího a Kláru Samkovou k manipulaci lidí?

Už před časem jsem psal o tom, kterak uznávaná advokátka Klára Samková pracuje s pravdou. Konkrétně se jednalo o údajný citát Jana Wericha, který nikdy nezazněl. Podobného jednání se dopustil tento týden i Václav Klaus mladší.

18.2.2017 v 13:49 | Karma článku: 24.75 | Přečteno: 1934 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Goldman

Trump a Zeman jako předzvěst něčeho horšího

Jaké poselství nám chtějí sdělit kontroverzní vůdcové svobodného světa? Zdá se mi celkem jednoznačné: Probuďte se, nebo přijde někdo mnohem horší, kdo nebude napadat média a novináře jen slovně, ale začne nekorektně jednat.

18.10.2017 v 13:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Přemysl Čech

Málo zákonů, ale ne žádné právní šmejdy!

Za dob (ne) dávno minulých to bylo jasně dané. Žádné právo na práci, pěkně povinnost pracovat, jinak byl člověk obviněn z příživnictví. A pokud neplatil soudem stanovené alimenty a vyhýbal se soudu, už měl cejch neplatiče.

18.10.2017 v 11:04 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 109 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč nepůjdu k volbám ani za pořádnou hroudu hašiše?

Chcete slyšet, proč nepůjdu k volbám ani za pořádnou hroudu hašiše? Pokud ano, tak vám to řeknu, jenom musíte pořádně našpicovat svoje ušiska

18.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 289 | Diskuse

Radek Fiala

Ještě máme šanci...

Asi jsem si tu svobodu představoval jinak. Asi jsem si ten kapitalismus představoval jinak. Asi jsem si tu Evropskou unii představoval jinak. Asi jsem byl hloupej...

18.10.2017 v 8:06 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

Ivo Panuš

… co ňáký lithium, až dojde k lámání chleba, tak pošlou do světa i ten náš Karlštejn ...

Ostuda, ale jinak to byl docela fajnový předvolební mítink, a ještě k tomu za přítomnosti televizních kamer. Je to zrovna pár minut co jsem shlédnul záznam z jednání naší milostivé vrchnosti ... Nebude lepší zůstat v pátek doma?

18.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 249 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4029

Student idealista. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.